• Konkurs ,,Medyk z klasą”

          • W dniu 10.05.2024r. odbyła się II Edycja Powiatowego Konkursu ,,Medyk z klasą” organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 2 w Przeworsku, w którym to naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy ósmej – Emilia Tonia oraz Gabriela Czyrek. Dziewczynki przeszły eliminacje i znalazły się w pierwszej dziesiątce. 👏👏👏Konkurs obejmował wiedzę z trzech przedmiotów: fizyki, chemii i biologii.
            Dziękujemy dziewczynkom za godne reprezentowanie naszej szkoły. 👏👏👏

          • WYCIECZKA DO SANDOMIERZA

          • 7 maja uczniowie klasy IV i V pod opieką pani Eweliny Szubart, Karoliny Kowal oraz Jadwigi Wilk wzięli udział w wycieczce szkolnej do Sandomierza.
            Dzieci miały okazję popłynąć w rejs statkiem. Podczas rejsu po Wiśle uczniowie oglądali panoramę Sandomierza, miasta leżącego na wysokiej skarpie.
            Kolejną atrakcją było zwiedzanie Wystawy, Muzeum Sali Gabinetu Figur Ojca Mateusza. Jest to muzeum, wystawa zainspirowana serialem Ojciec Mateusz. Zobaczyć na niej można bardzo realistyczne figury głównych bohaterów w otoczeniu scenografii przeniesionej wprost z planu zdjęciowego. 
            Uczniowie podziwiali również Stare Miasto, dziedziniec zamkowy z zamkiem z zewnątrz oraz ratusz z zewnątrz, Rynek, zabytkowe kamieniczki, maszerowali po wzgórzu staromiejskim, przeszli uchem igielnym, do tego spacerowali obok Collegium Gostomianum i Domu Długosza oraz po sandomierskich wąwozach. Po przejściu podziemną trasą turystyczną przyszedł czas na zakupienie pamiątek, co okazało się największą przyjemnością tego dnia.

          • WIWAT MAJ! 3 MAJ!

          • We wtorek 30.04.2024 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to niewątpliwie dla uczniów lekcja historii. Uczniowie klasy 4 i uczennica klasy 7 pod opieką pani Jadwigi Wilk i pani Eweliny Szubart przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z Konstytucją 3 Maja. Ta wyjątkowa lekcja historii przeplatana utworami muzycznymi skłoniła zgromadzonych do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem tej idei.

          • JEŻELI ZAPOMNĘ O NICH, TY PANIE NA NIEBIE ZAPOMNIJ O MNIE…

          • Dokładnie 14 lat temu, dnia 30 kwietnia 2010r. społeczność Zespołu Szkół w Nowosielcach z pełniącą wówczas funkcję dyrektora szkoły panią Elżbietą Sową zasadziła w obrębie naszego kościoła parafialnego Dąb Pamięci mjr. Karola Opitza, którego upamiętniono jako jednego z ponad 21 tysięcy ofiar Mordu Katyńskiego dokonanego przez Sowietów wiosną 1940r. Wczoraj w głównym holu naszej szkoły, przed ścianą pamięci tj. ekspozycją dokumentów i pamiątek historycznych niezmiennych od 2010r., odbyła się niecodzienna lekcja historii. Pani Elżbieta Sowa w ciekawy sposób przybliżyła okoliczności przystąpienia naszej szkoły do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Katyń…ocalić od zapomnienia”. Rys historyczny dotyczył także szczegółów doprowadzenia do samej zbrodni Katyńskiej oraz tzw. Kłamstwa Katyńskiego. Nie zabrakło również informacji na temat Katastrofy Smoleńskiej z 10 kwietnia 2010r., w której w tragiczny sposób zginęła elita państwa polskiego w liczbie 96 osób lecących wraz z Prezydentem Lechem Kaczyńskim do Katynia na obchody 70. rocznicy katyńskiego mordu. Przygotowana została również wystawka, na której znalazły się ciekawe książki dotyczące Katynia jak również Księga Kondolencyjna założona w 2010r. jako wyraz hołdu ofiarom Katastrofy Smoleńskiej. Uczniowie w wielkim skupieniu słuchali faktów dotyczących tych wydarzeń, jak również przytoczonych ciekawostek. Na nowo spojrzeli na pamiątkowe dokumenty i fotografie znajdujące się w posiadaniu szkoły dzięki kontaktom z rodziną mjr. Karola Opitza, w szczególności z już śp. Heleną Opitz – jego synową. 
            Następnie pod Dębem Pamięci majora Karola Opitza, pięknym dębem czerwonym, złożono kwiaty i znicze. Tu jedna z ciekawostek: podobne Dęby Pamięci znajdują się w Świętoniowej, Gniewczynie oraz dwa w Przeworsku. Jedno drzewo symbolizuje jedno nazwisko z katyńskiej listy. 
            Wspomnieć należy, że rodzina pani Sowy także doświadczyła okrucieństwa sowieckich oprawców. Jej mama, obecnie 97 letnia, wraz z rodzicami i rodzeństwem 10. lutego 1940r. została wywieziona na Sybir w okolice Archangielska. Niestety, dwoje z nich stamtąd nie wróciło. 
            Upowszechnianie wiedzy o fakcie i ofiarach Zbrodni Katyńskiej oraz Katastrofy Smoleńskiej w kontekście społeczności lokalnych – od małej ojczyzny do wielkiej historii, a przede wszystkim aktywny przekaz historii Polski przez pryzmat jej wybitnych, znanych i nieznanych obywateli, jest naszym obowiązkiem – z pokolenia na pokolenie.

          • Światowy Dzień Ziemi

          • Już po raz 54 obchodzone jest globalne ekologiczne wydarzenie, jakim jest Światowy Dzień Ziemi. Bieżący rok przebiega pod hasłem Planeta kontra tworzywa sztuczne, któremu przyświeca myśl położenia kresu produkcji plastiku. Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczcili święto Ziemi uczestnicząc w wydarzeniach, mających na celu edukować i pobudzić do refleksji, rozmowy na temat przyszłości naszej planety i żyjących na niej istot. Dodatkowym bodźcem do działań jest ogólnopolski konkurs, w którym nasza szkoła stara się o przyznanie certyfikatu „Szkolnego Klubu Ekologów”. Nasze działania w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi to:
            * audycja w szkolnym radiowęźle pt. „Życzenia dla Ziemi”, przygotowana przez uczniów klasy 5,
            * krótkie wykłady o recyklingu i warsztaty z zakresu segregacji odpadów przeprowadzone przez uczniów klasy 7 dla swoich młodszych kolegów z klas 1-3,
            * Szkolny Konkurs Plastyczny "EKOLOGIA na co dzień",
            * podsumowanie szkolnej zbiórki surowców wtórnych. Łącznie zebrano ponad 160 kg makulatury. Na szczególnie wyróżnienie zasługuje postawa Franka Bednarza, który przyniósł ponad 70 kg surowca i w ten sposób zapewnił klasie 1 najwyższą lokatę w konkursie szkolnym.
            Los naszej Ziemi nie jest nam obojętny🙂 Jej dobra kondycja sprawi, że wszystkim ludziom będzie żyło się lepiej, dlatego nie ustajemy w działaniach 💪 i już niedługo podejmiemy nowe przedsięwzięcia w trosce o naszą Ziemię 😊

          • Lekcja poza murami szkoły

          • 24 kwietnia uczniowie klas VI-VIII opuścili szkolne mury, by realizować podstawę programową w sposób praktyczny. 

            Pierwszym punktem naszych zajęć był Jarosław. To XIV-wieczne miasto tak mocno wzruszone było mogąc nas witać w swych podwojach, że musieliśmy chronić się pod parasolami. Celem naszej eskapady była trasa podziemna, która jest jedną z najstarszych w Polsce. Wyczerpujące opowieści przewodników wzbogaciły wiedzę na temat tego jakże ciekawego i pięknego miasta.  

            W kamienicy Attavantich znajduje się nie tylko Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej, lecz także galerie sztuki. Uczniowie wraz z opiekunkami (p. dyrektor Renatą Palińską, p. Kingą Nalepą-Piątek i p. Anną Sochacką) mieli okazję podziwiać przepiękne prace pana Wacława Kochanowicza, które urzekły nas swoja nastrojowością i niepowtarzalnym klimatem.

            Opuściwszy Jarosław, udaliśmy się do Miejskiego Ośrodka Kultury w  Przeworsku, by obejrzeć sztukę Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”, którą przygotował wrocławski teatr „Artenes”. Nasi uczniowie udowodnili, że kultura osobista i szacunek dla gry aktorskiej nie jest dla nich pustym frazesem. Kochani Rodzice! Możecie być dumni ze swoich pociech. Zdali egzamin celująco! 

            Spektakl był ostatnim punktem naszej wycieczki. Znużeni, lecz nie przemęczeni, powróciliśmy do Nowosielec.

          • POWIATOWE ZAWODY W BADMINTONA

          • W piątek w ZSZ w Przeworsku odbyły się powiatowe zawody badmintona. Wzięło w nich udział 20 drużyn chłopców i dziewcząt. Nowosielce reprezentowały dwa zespoły. Lepiej zaprezentowały się dziewczynki, które zajęły 4 miejsce! Jednym i drugim należą się ogromne brawa za walkę i determinację!

          • Turniej Wiedzy Pożarniczej

          • Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".

            26 kwietnia 2024r. uczennica klasy V Anna Zmora zajęła I miejsce w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w grupie II. 

            Eliminacje zostały przeprowadzone w Zespole Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Zarzeczu, gdzie Ania w pierwszym etapie rozwiązała test składający się z 40 pytań, a następnie w pięknym stylu odpowiedziała na pytania komisji przed zgromadzoną publicznością.

            Serdecznie gratulujemy Ani, ponieważ 17 maja 2024r. będzie reprezentowała Szkołę Podstawową w Nowosielcach, Gminę Przeworsk oraz Powiat Przeworsk w etapie wojewódzkim w Sanoku.

            Z trudną tematyką przeciwpożarową zmierzyła się też Maja Mroszczyk z kl. IV, która godnie reprezentowała naszą szkołę.

            Brawo dziewczyny!!!

            Serdecznie dziękujemy również prezesowi OSP Nowosielce Panu Robertowi Superson za bezpieczny transport.

          • Konkurs Recytatorski "Strofy mi bliskie"

          • Z radością informujemy, że Miłosz Hawer, uczeń klasy V, zajął III miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim "Strofy mi bliskie". Wiersz o tematyce ekologicznej, nawiązujący do hasła tegorocznej edycji-Nasza ziemia, nasz dom-pięknie wybrzmiał🙂
            Gratulujemy Miłoszowi👏 i życzymy dalszych sukcesów 😊

          • Konkurs piosenki

          • Uczennica naszej szkoły, Julia Lonc, zdobyła I miejsce w Konkursie Piosenki o złoty klucz do sławy. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Konkurs piosenki

          • W dniu 18.04.2024 Antonina Śliwa, uczennica klasy 5, zdobyła wyróżnienie w konkursie piosenki organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia.

          • Konkurs piosenki

          • W dniu 18.04.2024 Hanna Hawer uczennica klasy 3 brała udział w konkursie piosenki organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi i Zdrowia gdzie zdobyła 1 miejsce. 🥇🎤 Dzień wcześniej 17.04. Hania również brała udział w konkursie piosenki "O złoty klucz do sławy" w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki.

          • Szkolne obchody Światowego Dnia Zdrowia

          • W 2024 roku obchody Światowego Dnia Zdrowia są organizowane pod hasłem „Moje zdrowie, moje prawo”.
            Tegoroczny temat przypomina nam, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.
            W naszej szkole przede wszystkim skupiliśmy  się na zdrowym odżywianiu i zdrowym stylu życia.
            W tym dniu odwiedziły nas Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przeworsku, które spotykając się z kolejnymi klasami odbyły pogadanki na temat higieny ciała, zasad zdrowego odżywiania oraz szkodliwego wpływu na nasze zdrowie substancji uzależniających w tym głównie napojów energetycznych. Ponieważ podstawą zdrowego odżywiania są warzywa i owoce uczniowie kl. 4-8 przygotowali pyszne wiosenne sałatki warzywne i owocowe, które wzięły udział w szkolnym konkursie sałatkowym. W wyniku konkurencji z 12 przygotowanych zestawów uczniowie na drodze głosowania wybrali najpyszniejsze dania. Również najmłodsi uczniowie próbowali swoich sił w kulinarnych warsztatach przygotowując ze swoimi wychowawczyniami wiosenne, zdrowe kanapki. Nie zabrakło wiosennych przysmaków tj.: rzodkiewki, pomidorki, szczypiorek, truskawki i mnóóóóóstwo zielonego. Warzywa układały się w ciekawe wzory, będące wynikiem zaangażowania i fantazji naszych uczniów. 
            Na okoliczność obchodów  Światowego Dnia Zdrowia została wystawa z prac naszych uczniów pt.: „CO MOGĘ ZROBIĆ DLA SWOJEGO ZDROWIA?”. Najciekawsze i najestetyczniejsze prace zostały docenione w formie dyplomów i drobnych upominków.
            Na ten dzień i kolejne dni w roku wszystkim życzymy ZDROWIA!

          • II obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

          • W naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy w niezwykle uroczysty sposób Międzynarodowy Dzień Teatru. W ubiegłym roku przypomnieliśmy jego historię. W tym, korzystając z okazji zbliżających się świąt, zaprezentowaliśmy MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ, czyli średniowieczny dramat liturgiczny. Aktorami byli uczniowie klasy VII i sześcioro ich młodszych kolegów z klasy VI. Zarówno gra młodych aktorów, jak i anielskie głosy Julii i Zosi w pełni zasłużyły na brawa publiczności. Nad całością czuwała pani Anna Sochacka, zaś wspaniale przygotowane kostiumy były dziełem pani Agnieszki Pieczek.

          • „Młodzież zapobiega pożarom”

          • 13 marca 2024r. uczniowie naszej szkoły w składzie Maja Mroszczyk, Anna Zmora, Michał Kupiński i Zofia Chmielecka reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pt. "Młodzież zapobiega pożarom".
            Uczennica Maja Mroszczyk zajęła I miejsce w kategorii klas I-IV, a Anna Zmora I miejsce w kategorii klas V-VIII.
            Naszej czteroosobowej drużynie dziękujemy za udział, a Mai i Ani serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie powiatowym.
            Panu Robertowi Supersonowi dziękujemy za transport 🙂

          • Dzień Liczby Pi

          • W dniu 14.03.2024 roku w naszej szkole ze starszymi klasami świętowaliśmy dzień liczby Pi. Odkrywaliśmy tajemnice tej niezwykłej liczby poprzez wykonywanie ćwiczeń, które sprawiły, że królowa nauk Matematyka stała się jeszcze bardziej interesująca.W dniu 14.03.2024 roku w naszej szkole ze  starszymi klasami świętowaliśmy dzień liczby Pi. Odkrywaliśmy tajemnice tej niezwykłej liczby poprzez wykonywanie ćwiczeń, które sprawiły, że królowa nauk Matematyka stała się jeszcze bardziej interesująca.

          • Rodzina Ulmów – wyniki konkursu

          • Nasza szkoła była organizatorem Gminnego Konkursu Historyczno-Plastycznego "Heroiczna postawa prowadząca do beatyfikacji – historia Rodziny Ulmów z Markowej". Zadaniem uczestników było wykonanie lapbooka przedstawiającego historię Wiktorii i Józefa oraz ich dzieci. Na Konkurs wpłynęło 39 prac (uczniowie klas 4-6 – 30 prac, uczniowie klas 7-8 – 9 prac) z pięciu szkół z terenu Gminy Przeworsk (SP Urzejowice, SP Mirocin, SP Chałupki, SP Rozbórz, SP Nowosielce). 

            Komisja Konkursowa w składzie: p. Sabina Południak – dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Przeworsk, p. Katarzyna Rudnicka – kierownik Filii w Przeworsku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu, ks. Jakub Sieniawski – powiatowy kapelan strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej dokonała oceny prac i wyłoniła laureatów. 

            WYNIKI KONKURSU

            Kategoria I (uczniowie klas 4-6):

            1 miejsce – Julia Panek, SP Rozbórz 

            2 miejsce – Karol Stępak, SP Rozbórz 

            3 miejsce – Amelia Wojtas, SP Rozbórz 

            Wyróżnienia:

            Miłosz Kubas, SP Nowosielce

            Kamil Kotliński, SP Mirocin

            Nikola Kędziora i Kacper Kędziora, SP Chałupki 

            Karolina Strama i Gabriela Rojek, SP Chałupki 

            Patryk Zieliński i Fabian Kuźniar, SP Rozbórz

            Amelia Pilawa i Izabela Czepiela, SP Urzejowice 

            Kategoria II (uczniowie klas 7-8):

            1 miejsce – Julia Orzechowska, SP Urzejowice

            2 miejsce – Anna Foremny i Emilia Pieczonka, SP Urzejowice

            3 miejsce – Milena Kotlińska i Kornelia Mazur, SP Mirocin 

            NAGRODĘ SPECJALNĄ Wójta Gminy Przeworsk otrzymał Igor Markowicz ze SP w Mirocinie.

            Organizatorzy gratulują nagrodzonym i dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Słowa podziękowania kierują również do komisji oraz nauczycieli, którzy zachęcili swoich uczniów do wykonania tak atrakcyjnych i bogatych prac promujących historię Rodziny Ulmów.

          • XIII Gminny Konkurs Matematyczny „Czar Par”

          • W dniu 19.02.2024r. czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w XIII Gminnym Konkursie Matematycznym
            "Czar Par" w Studzianie dla klas IV-V.
            W kategorii klas czwartych szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Julia Kurecka oraz Hubert Curkowicz, a w kategorii klas piątych Anna Zmora oraz Miłosz Hawer, którzy znaleźli się na podium zdobywając III miejsce.
            Pan Wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec wręczył dzieciom dyplomy i nagrody rzeczowe.
            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! 👏👏👏😘😘😘