• „Dzień Bezpiecznego Internetu”

          • Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma on na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. W tym roku „Dzień Bezpiecznego Internetu” obchodziliśmy w naszej szkole 9 lutego. W ramach akcji, uczniowie klas I-III wykonali ciekawe plakaty na temat bezpieczeństwa w sieci. 

          • ,,Podaruj mi okulary”

          • W ramach akcji ,,Podaruj mi okulary”, w naszej szkole została przeprowadzona zbiórka okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Zostaną one przekazane dla mieszkańców Afryki i Papui Nowej Gwinei. Mamy nadzieję, że przyniesione do szkoły stare i niepotrzebne już okulary polepszą życie ich przyszłych właścicieli oraz wywołają uśmiech na twarzach. 
            Dziękujemy wszystkim darczyńcom!

            Kinga T.
            Amelia Ś.

          • GÓRA GROSZA

          • Od grudnia 2021 r. do stycznia 2022 r. uczniowie klas I-VIII brali udział w ogólnopolskiej akcji „Góra grosza” pod patronatem Towarzystwa „Nasz Dom”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną – w domach dziecka i rodzinach zastępczych.
            Dziękujemy Wszystkim za ofiarowaną pomoc!

          • ŚWIĄTECZNY PREZENT

          • 20 grudnia w Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze pod choinkę”. Organizatorami tego konkursu byli Wójt Gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku oraz Biblioteka Publiczna Gminy Przeworsk z siedzibą w Urzejowicach. Naszą szkołę reprezentowały: Milenka Kalinowska (kl. V), Julia Kubas (kl. VIIIa) i Emilia Wywrót (kl. VIIIb). Możemy być dumni z naszych dziewcząt. Julia zdobyła III miejsce, a pozostałe uczestniczki wyróżnienia. Gratulujemy serdecznie i z serca życzymy dalszych sukcesów!

          • #RazemNaŚwięta

          • Uczniowie naszej szkoły z wielkim zaangażowaniem przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Razem na święta”. Miała ona na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym. W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzono w naszej szkole zbiórkę środków czystości dla Hospicjum im. Św. Jadwigi w Przeworsku oraz artykułów spożywczych dla Polaków na Ukrainie.
            Dziękujemy wszystkim za aktywne włączenie się do akcji.

          • Święty Mikołaj w naszej szkole

          • Dzień 6 grudnia to dzień obdarowywania ludzi wspaniałymi prezentami. Cieszymy się z każdego małego gestu i się nim zachwycamy. 
            W dniu 6 grudnia do naszej szkoły przybył niezwykły Gość, który jest uwielbiany przez miliony dzieci tych starszych jak i młodszych... Jest to Święty Mikołaj, przyjechał do naszej szkoły saniami z samego bieguna i obdarował dzieci, młodzież oraz grono pedagogiczne pięknymi prezentami. Każdy był nimi zachwycony. Starajmy się przez całe życie wybierać dobrze i czynić jak Święty Mikołaj.

          • Konkurs „Porozmawiajmy o uzależnieniach i o AIDS”

          • Z radością informujemy, że nasza uczennica Julia Kubas znalazła się w gronie zwycięzców konkursu dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa podkarpackiego. Konkurs organizowany był przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie. Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.
            Sukces Julii jest tym bardziej znaczący, że jej praca została nagrodzona pośród 235 prac, które wpłynęły z 52 szkół województwa podkarpackiego.

            Gratulujemy Julii i życzymy dalszych sukcesów.

            Zwyciezcy_POUiA.pdf

             

          • Wojewódzki Konkurs Turystyczny Dzieci i Młodzieży Szkolnej

          • Dnia 16.11.2021r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Przeworsku miała miejsce uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursów organizowanych przez Powiat Przeworski i Międzyszkolny Oddział PTTK w Przeworsku.
            Nasi uczniowie w XVI Wojewódzkim Konkursie Turystycznym Dzieci i Młodzieży Szkolnej „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie” i konkursie fotograficznym „Moja mała Ojczyzna – Powiat Przeworski”, które odbyły się w ramach realizowanego zadania publicznego pn. „Edukacja patriotyczna dzieci i młodzieży szkolnej poprzez konkursy w 120-rocznicę urodzin Kardynała Stefana Wyszyńskiego i 40 rocznicę śmierci” stanęli na najwyższym podium. 
            W konkursie fotograficznym pierwsze miejsce zajęli:
            - Julia Głąb i Julia Kubas z klasy VIIIa
            - Bartłomiej Zmora z klasy VII, który oprócz miejsca I zdobył także nagrodę za miejsce III.
            Konkurs „Na najlepszy produkt turystyczny mojej Małej Ojczyzny – jakiej nie znacie” reprezentowały nas dwie drużyny:
            I- Julia Kubas, Julia Głąb, Katarzyna Król
            II-  Radosław Dąbek, Antoni Lis i Jakub Skawina
            Obie drużyny nagrodzono miejscem I. Patrząc na efekty pracy naszych uczniów decyzja jury nikogo nie zdziwi.

          • Polska - nasza... wolna...niepodległa...

          • 10 listopada w murach naszej szkoły uczciliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W trosce o bezpieczeństwo uczniów akademia nie odbyła się w tradycyjny sposób - wszyscy uczniowie w jednej sali. Innowacją była prezentacja treści patriotycznych, przypominających drogę od utraty wolności po rok 1918, przez uczniów klas IV i V podzielonych na grupy chodzące po klasach. W krótkim montażu słowno-muzycznym zawarli najważniejsze treści z historii naszej ojczyzny. Na zakończenie przeprowadzili krótki konkurs sprawdzający wiedzę na poruszone przez nich tematy. Skromne nagrody były osłodą dla tych, którzy wnikliwie słuchali prowadzących.

          • W stolicy Małopolski i w jesiennej scenerii gór

          • Naszą długo wyczekiwaną wycieczkę rozpoczęliśmy od wgłębienia się w tajniki bożego miłosierdzia, czyli od Łagiewnik. Następnie skierowaliśmy się do serca województwa małopolskiego – Krakowa. Wędrując w kierunku Starego Miasta, idąc ulicą Kanoniczną wstąpiliśmy do domu Jana Długosza – człowieka, dzięki któremu zapełniły się karty naszej historii w XVw. Następnie podziwialiśmy kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, skąd udaliśmy się pod okno papieskie. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi zaś poznaliśmy historyczny zespół miasta Krakowa – dumny Wawel, cichą katedrę będącą miejscem pochówku tych, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla Polski. Dotknęliśmy serca Zygmunta oraz poznaliśmy historię kościoła św. Wojciecha i wieży ratuszowej.

            Podziwiając Sukiennice mogliśmy wkroczyć na wyższy poziom uczty kulturalnej, którą były odwiedziny w Muzeum Narodowym. Obrazy z kart podręcznika nie są w stanie oddać piękna oryginalnych dzieł. 

            Kolejnym punktem naszej wycieczki była Bazylika Mariacka z Ołtarzem Wita Stwosza – unikalnym dziełem późnego średniowiecza. 

            Teatr im. Juliusza Słowackiego – niewątpliwie jeden z najpiękniejszych obiektów architektonicznych, które przyszło nam podziwiać tego dnia, był także na trasie naszej wędrówki po Krakowie. Niektórym trudno było wyobrazić sobie, że wcześniej na tym miejscu stał kościół. 

            Wracając do autokaru minęliśmy Bramę Floriańską i skierowaliśmy się do Domu Jana Matejki – artysty, którego wielkoformatowe dzieła podziwialiśmy wcześniej.

            Pełni wrażeń udaliśmy się do Domu Wypoczynkowego u Siedlorza w Białym Dunajcu.

            Środa to dzień poświęcony na wyprawę do Zakopanego. Pełni zapału i sił, kierując się ku Dolinie Małej Łąki, przekroczyliśmy granice Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jesienny krajobraz dodawał sił, więc bez większych problemów dotarliśmy do Doliny Kościeliskiej. Następnym punktem naszej wycieczki była skocznia na Wielkiej Krokwi. Stamtąd udaliśmy się do Muzeum Tatrzańskiego. Willa Oksza – bo o niej mowa, to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych projektów Stanisława Witkiewicza.

            Ostatni dzień także spędziliśmy w Zakopanem. Rozpoczęliśmy od wizyty na Krzeptówkach – w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Po uczcie duchowej przyszedł czas na spotkanie z muzyką, a właściwie z jej twórcą – Karolem Szymanowskim, w willi Atma. 

            W drodze na Gubałówkę podziwialiśmy kaplicę na Pęksowym Brzyzku i Cmentarz zasłużonych. Wizyta na Krupówkach była ostatnim punktem naszej wycieczki. Pełni wrażeń i wspomnień wróciliśmy do domu.

          • „Szkoła pamięta”

          • 27 października 2021 roku uczniowie klasy IV, VII i VIIIa udali się na cmentarz parafialny w Nowosielcach, aby na grobach osób zasłużonych dla społeczności lokalnej oraz zapomnianych mogiłach, zapalić znicze zgromadzone podczas szkolnej zbiórki.
            Celem inicjatywy było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie związanych z historią najbliższej okolicy i regionu.

          • ,,Zaelektryzowani" - ,,Poczuj chemię do fizyki"

          • Dnia 22 października 2021 roku o godzinie 11.00 grupa ,,Zaelektryzowani" z Lublina zaprosiła uczniów naszej szkoły na niecodzienną lekcję pt. ,,Poczuj chemię do fizyki".
            W programie tej lekcji znalazły się eksperymenty, dzięki którym uczniowie mogli obejrzeć i dowiedzieć się na czym polegają: nietypowe spalanie metanu, poduszkowiec, palące kulki, doświadczenia z poliakrylem sodu, zabawy z helem, zabawy z ciekłym azotem. 
            Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tej lekcji.

          • Jan Kanty - nasz święty patron!

          • 20 października przypada wspomnienie św. Jana z Kęt, który od wieków jest patronem SP w Nowosielcach. Z tej okazji odbyła się w naszym kościele uroczysta msza święta z udziałem całej społeczności szkolnej. Proboszcz parafii ks. Piotr Walasz w pięknych słowach przypomniał młodzieży i starszym, że św. Jan Kanty jest przykładem człowieka, który daje nam przykład, że dobrocią i miłością można odmienić duszę człowieka.
            Po zakończonej mszy świętej uczniowie klasy VII przedstawili piękny montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli życie, działalność i zasługi św. Jana z Kęt.
            Uroczystość zakończyło wystąpienie P. Dyrektor Renaty Palińskiej, która podziękowała nauczycielom za ofiarną pracę wkładaną w wychowanie dzieci i młodzieży. Przy tej okazji wręczyła nagrody dyrektora, które otrzymali nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni naszej szkoły: Ewelina Szubart, Agnieszka Pieczek, Kinga Nalepa-Piątek, Zygmunt Sowa i Bogusława Curzytek.
            Wszystkim serdecznie gratulujemy!
            A my siejmy wśród ludzi ziarno nadziei i miłości, tak jak robił to św. Jan  Kanty - nasz patron.

          • Światowy Dzień Zwierząt

          • 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w zbiórkę karmy dla podopiecznych Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt ARKA. Wszyscy uczniowie, nawet ci najmłodsi, bardzo chętnie przynosili do szkoły akcesoria i smakołyki dla zwierząt ze schroniska. Szkolne Koło Wolontariatu wykonało z tej okazji bardzo ciekawą gazetkę ścienną.
            Pamiętajmy o zwierzętach! To przecież nasi kandydaci na przyjaciół!

          • PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM DOBROCI DLA ZWIERZĄT

          • Galeria kl. 4  „Portret mojego pupila”

            Październik jest wyjątkowym miesiącem dla zwierząt. Wtedy obchodzone są dni z nimi związane: 2 października – Dzień Zwierząt Hodowlanych, 4 października – Światowy Dzień Zwierząt, 25 października – Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt. Dlatego właśnie październik uznawany jest za miesiąc dobroci dla zwierząt.
            APELUJEMY!
            Zwierzę nie jest przedmiotem. Jest żywą istotą, która tak samo jak człowiek odczuwa ból, strach, głód czy chłód. Pamiętajmy: "ratując jedno zwierzę nie zmienia się całego świata, ale zmienia się cały świat tego jednego zwierzęcia".
            Jakie są zatem formy niesienia  pomocy?

            • Wspieranie schronisk, fundacji, stowarzyszeń - można szukać bezdomnym zwierzętom nowych domów, ale też przekazywać żywność, koce, żwirek i zabawki dla kotów, podkłady dla szczeniąt, potrzebne leki, etc.
            • Wsparcie finansowe - wiele organizacji, zwłaszcza tych małych, lokalnych często boryka się z problemami finansowymi, długami w lecznicach.
            • Reagowanie na krzywdę - w każdym przypadku należy zgłaszać na policję akty przemocy wobec zwierząt. Jest nią również niewłaściwa opieka i zaniedbanie, np. pozostawianie psa na chłodzie bez możliwości schronienia, niewłaściwe karmienie czy trzymanie na uwięzi na krótkim łańcuchu. Takie przypadki trzeba zgłaszać!
            • Szczepienie i zgłaszanie wszelkich chorób każdego zwierzęcia do weterynarza. To nieprawda, że zwierzęta czują mniej i ze wszystkiego "się wyliżą".
            • Sterylizowanie i kastrowanie – zabiegi pozwalają zwalczać problem niekontrolowanego rozmnażania i bezdomności psów i kotów, a także zabijania szczeniąt i kociąt, co niestety nadal często się zdarza.

            Zachęcamy do wzięcia udziału w szkolnych zbiórkach na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt – Kundelek w Rzeszowie czy Orzechowcach.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • 1 października, obchodziliśmy w naszej szkole XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób. W klasach 4-8 zostały przeprowadzone konkursy pozwalające wyłonić klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując przykłady na czas.