„Chyba nie ma na świecie takiego miasta, tak właśnie jak niepowtarzalne nigdzie indziej są warszawskie wiosenne zapachy, nastroje, uczucia i myśli. I dlatego nie mówcie nam
o wiosnach paryskich czy wiedeńskich! Nam, którzy wiedzą, czym jest, czym potrafi być warszawska wiosna.”
Leopold Tyrmand, Zły
W dniach 23-25.05.2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
w Nowosielcach uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej, której celem było przybliżenie naszym wychowankom tragicznej, lecz jakże pięknej historii Warszawy.
Wędrowaliśmy szlakiem symboli stolicy. Nasz przewodnik, fantastyczny pasjonat pan Tomasz Markowski, nie pozwalał nam się nudzić. To dzięki jego zdolnościom logistyczno-organizacyjnym mieliśmy możliwość nie tylko zrealizować „plan dnia”, ale także wzbogacić go o dodatkowe atrakcje takie jak: przejażdżka metrem i tramwajem, poruszanie się najdłuższymi a następnie najstarszymi w Polsce ruchomymi schodami.
Ogromne emocje wzbudziła w nas wizyta na Stadionie Narodowym. To niesamowite uczucie stanąć w miejscu, na którym rozgrywane są mecze, odbywają się największe imprezy artystyczne, które znamy, śledzimy na ekranach telewizorów.
Wycieczka była mieszaniną wiadomości. Poznawaliśmy historię dawną – spacerowaliśmy alejkami Łazienek, stołowaliśmy się na Zamku Królewskim, maszerowaliśmy przez Plac Piłsudskiego i Ogród Saski. Wsłuchiwaliśmy się w muzykę Chopina płynącą z ławeczek upamiętniających miejsca związane z naszym wybitnym kompozytorem.
Uczestnicy zgodnie uznali Muzeum Powstania Warszawskiego za najciekawszy punkt naszej wyprawy. Film „Miasto ruin” uświadomił nam ogrom strat, jakie poniosła stolica na skutek nie tylko konsekwencji powstania w 1944r., lecz ogólnych działań wojennych. Ta nowoczesna placówka pokazała nam nowe spojrzenie na instytucję, jaką jest muzeum. Doświadczyliśmy tego również w Muzeum Katyńskm i Centrum Pieniądza.
Przebywając w Cytadeli, gdzie obecnie znajduje się miejsce upamiętniające
i gromadzące pamiątki po pomordowanych w lesie katyńskim, nowego znaczenia nabrały dla nas słowa piosenki: „Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie”.
To pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych
w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach.
W Centrum Pieniądza uczniowie nauczyli się jak rozpoznawać fałszywe nominały, czym była denominacja i czemu służyła. Poznali historię bankowości polskiej, na własne oczy ujrzeli proces odzyskiwania zniszczonych banknotów. Zaciekawiła ich także droga jaką musi przebyć pieniądz, by trafić do naszych rąk. Niebywałą atrakcją była możliwość dotknięcia, podniesienia sztabki złota.
W piątkowy wieczór wizualną ucztą okazał się multimedialny pokaz fontann. Stołeczna Estrada w tym roku przygotowała legendę Warsa i Sawy! Widowisko godne polecenia
i obejrzenia. Gra dźwięku i światła to bajeczne zwieńczenie dnia.
Cały czas, podczas zwiedzania, towarzyszyła nam duchowo postać rotmistrza Witolda Pileckiego, którego rocznica tragicznej śmierci przypadała w dniu naszego wyjazdu ze stolicy. Dzięki zaangażowaniu naszego przewodnika mogliśmy zbliżyć się do tego bohatera
i do miejsc związanych z jego, jakże tragicznym, losem.
Niezwykle duchowym, mocnym przeżyciem była wizyta w muzeum błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. To nie tylko miejsce pamiątek po błogosławionym, lecz także świadectwo czasów, w których żył. Piękna, tragiczna historia opowiadana dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i eksponatom będących dowodem autentyczności prezentowanych zdarzeń.
Tak więc wędrując śladem pomników Warszawy (Kolumna Zygmunta, Syrenka, Mały Powstaniec, zamek Królewski, pomnik Chopina …) uczniowie z Nowosielec poznawali historię gorącego serca naszej ojczyzny.
Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
Już dziś wyruszaj ze mną tam
Zobaczysz jak, przywita pięknie nas
Warszawski dzień.
Czesław Niemen, Sen o Warszawie.
Autor: Anna Sochacka.