• Ahoj, przygodo!

• 26 października, w murach naszej szkoły miała miejsce niezwykła lekcja. Przedstawiciel grupy podróżników „Trzask” – Grzegorz Chachura przybliżył uczniom odległy, egzotyczny kraj jakim jest Japonia. Śmiało możemy powiedzieć, że na jednej lekcji mieliśmy i geografię (poznajemy kraj, jego uwarunkowania gospodarcze, kulturalne itp.), matematykę (jak zaoszczędzić, kalkulacja), język polski (mistrzostwo oratorskie), przyrodę – ekologię (w jaki sposób zadbać o przyrodę, jak właściwie segregować śmieci). Dodatkowo poznaliśmy sposób na pojawienie się cennego kruszcu, jakim jest węgiel, w naszych domach - wystarczy odwiedzić świątynię i zaopatrzyć się w odpowiedni amulet, na którym wypiszemy nasze życzenie. Szczególnie podziwialiśmy umiejętność segregacji śmieci, której moglibyśmy się uczyć od mieszkańców odległego kraju. Oczywiście pojawiła się także lekcja historii i sprawdzenie naszej wiedzy na temat Hiroszimy i działań Japonii w czasie II wojny światowej. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

• PIKNIK NAUKOWY

• 26 października uczniowie klas VII i VIII mieli okazję wziąć udział w pikniku naukowym „Tajemniczy świat nauki, który odbył się w Szkole Podstawowej im. ks. Franciszka Wosia w Świętoniowej. Podczas tego wydarzenia nasi uczniowie mogli zobaczyć pokazy z chemii, fizyki i robotyki oraz stoiska: druku 3d i offsetowego, ciała człowieka i pierwszej pomocy, świat biologii pod mikroskopem i lupą, gry logiczne oraz klocki konstrukcyjne. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tych niecodziennych zajęć, wznieciła w naszych uczniach nowe zainteresowania i pomogła w rozwijaniu swoich pasji.

• „Znicz na Orlęta”

• W październiku 2022 w naszej szkole została przeprowadzona akcja „Znicz na Orlęta”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Patriotyczne „Miłość i Honor Lokalny Patriotyzm” z Przeworska. Znicze zostaną zapalone na polskich cmentarzach na Kresach Wschodnich.

• ŚWIĘTO PATRONA NASZEJ SZKOŁY

• 20 października to wspomnienie Św. Jana z Kęt – patrona naszej szkoły. Uczniowie klasy III przygotowali część artystyczną, w której przenieśli nas w odległe czasy, w których żył i pracował Jan z Kęt, a było to ponad 600 lat temu. Z naszego patrona możemy być dzisiaj dumni. Powinien On być dla nas wzorem pracowitości, prawdomówności, życzliwości i otwarcia się na drugiego człowieka. A więc siejmy wśród ludzi ziarno nadziei i miłości ...

• PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

• Stało się już tradycją, że w dniu 20 października w naszej szkole obchodzimy podwójną uroczystość; święto patrona szkoły oraz ślubowanie i pasowanie na uczniów klasy pierwszej, a wszystko to jest poprzedzone uroczystą Mszą Świętą. Na sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, a następnie uczniowie klasy pierwszej zapoczątkowali swój występ polonezem. W dalszej części wykazali się umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Następnie, w podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym odbyło się ślubowanie, w którym pierwszaki obiecały być pilnymi i wzorowymi uczniami, dobrymi kolegami, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. W ten sposób zostali włączeni do społeczności uczniowskiej. Na pamiątkę otrzymali dyplomy, książeczki oraz kuferki ze słodkościami. Po zakończeniu uroczystości uczniowie i rodzice mieli możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć. Po występie uczniów klasy trzeciej, którzy przygotowali akademię z okazji Święta Patrona zostały również przyznane nauczycielom oraz pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora.

• „Bezpieczny Przejazd”

• W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd", uczniów klas I-VIII odwiedziła Pani Anna Sikora - przedstawiciel PKP PLK Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie. Podczas spotkania byli również obecni przedstawiciele SOK. Poruszono tematy związane z zagrożeniami wynikającymi z braku ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych. Uczniowie obejrzeli prezentację i filmy edukacyjne dotyczące bezpiecznego zachowania podczas przechodzenia i przejeżdżania przez przejazdy kolejowe oraz poznali znaki drogowe i kolejowe. Na zakończenie wszyscy mogli zapoznać się ze sprzętem technicznym wykorzystywanym przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

• AUDYCJA MUZYCZNA

• 11 października odwiedzili nas nauczyciele szkoły muzycznej YAMAHA i wprowadzili w świat dźwięków. Poprzez takie audycje umuzykalniające wdrażamy i zachęcamy dzieci do słuchania muzyki.

• Lekcja przyrody inaczej

• 30 września uczniowie klas 1-4 mieli okazję podziwiać wyjątkowe okazy ślimaków afrykańskich oraz chińskiego żółwia wodnego.

• Wyjazd do Wrocławia

• Wyjazd do Wrocławia na Narodowe Dni Badmintona obfitował w wiele atrakcji, nie tylko sportowych. Mieliśmy okazję zwiedzić wrocławskie ZOO i Oceanarium. Oprócz tego oglądaliśmy ekscytujące pokazy przy największej w Polsce fontannie multimedialnej. Na koniec pobytu byliśmy w Muzeum Sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego, gdzie podziwialiśmy słynną Panoramę Racławicką. Trzydniowy pobyt we Wrocławiu uważamy za bardzo udany.